POZNAŃ – OSIEDLA

AZK-INFORMACJE

Galeria

Reklama

Foto: internet

Antoninek to osiedle włączone w granice miasta Poznań w 1940 roku. Położone jest pomiędzy ul. Warszawską (wylotowa droga na Konin i Warszawę oraz droga krajowa nr 92 – od Wiaduktu Antoninek na wschód) a cybińskim klinem zieleni na południu nad strumieniem Szklarka (prawy dopływ Cybiny). Jest to obszar z dużym pasem zieleni. Na jego terenie mieści się Ogród Zoologiczny w Poznaniu (Nowe Zoo), który jest drugim co do wielkości takim ogrodem w Polsce. Dzięki zróżnicowanemu terenowi: wzgórza, stawy ( Młyński, Antoniński) kilka rodzajów leśnych zadrzewień stanowi unikatowe w skali kraju miejsce, w którym na wielkich wybiegach żyją zarówno zwierzęta egzotyczne, jak i przedstawiciele krajowej fauny, wszystko to w harmonii z naturą.

Na terenie Antoninka znajduje się szkoła -ZSP nr 7 oraz Przedszkole nr 4. Parafia św.Ducha wraz z kościołem. Zabudowę stanowią domki jednorodzinne oraz kilka bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Swarzędz. Klika sklepów spożywczych, największe to Lidll oraz Stokrotka. Dwie restauracje , a mianowicie ,,Graczyk” oraz niewątpliwie gastronomicznie wyróżnia się Restauracja Browarna Przystań, która swym klimatem przypomina dawne, staropolskie karczmy.Kolejną częścią osiedla jest Zieliniec.  Mieścina położona w enklawie leśnej, na północ od Antoninka, dochodzące do samego Jeziora Swarzędzkiego – obecnie Poznań Nowe Miasto, niegdyś należące do Swarzędza – Nowa Wieś, od 1957 – przyłączone do Poznania.

Osiedle zostało zasiedlone w latach 30. XX wieku przez pierwszych mieszkańców, a działki wydzielono po zakupie ziemi od właścicieli ziemskich takich jak pan Kościński i Majewicz. Teren osiedla od ul. Smołdzinowskiej – przy figurze Matki Bożej Pięknej Miłości, ufundowanej przez mieszkańców Zielińca za ocalenie z pożogi wojennej , dalej ulica Rugijska pod lasem sosnowym, ulice Sarnia, Strzałkowska, Grodnicka i Darniowa. Nowa część powstała w latach 70. XX wieku.

Zieliniec zabudowany jest w większości domami jednorodzinnymi z ogrodami. Największe budowle to młyn wodny nad Cybiną przy końcu jeziora (ul. Sarnia), kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej (ul. Arkońska/Warpińska), oraz willa miejska przy ul. Świętowidzkiej przy torach kolejowych.

Nie ma tutaj dużych sklepów ani zakładów, poza  fabryką VW Poznań, przy ul. Warszawskiej/Smołdzinowskiej , na terenie gdzie niegdyś byś  fabryka Tarpanów, przyczepek FUNO, oraz Zakład Odlewniczy BREKERA.

Liczba mieszkańców szacowana jest na ok. 1000 osób. Przez osiedle przebiega linia kolejowa Śląsk-Porty na Kiekrz. Komunikacja miejska to autobus linii 66 do Ronda Rataje, oraz autobus swarzędzki od młyna do Centrum Swarzędza. Drogi utwardzone częściowo, zostało jeszcze dużo do zagospodarowania.

Zieliniec jest takim specyficznym osiedlem ekologicznym, gdzie jest dużo zieleni, lasy sosnowe i brzozowe, teren lekko górzysty, pofałdowany prze morenę czołowa, rzeczka Zielinka, drogi rowerowe, spacerowe, dostęp do Jeziora Swarzędzkiego, raczej dziki stan, ale bardzo naturalny, o zdrowym czystym powietrzu.

Trzecią część osiedla stanowi Kobylepole

Nazwa Kobylepole oznacza grunty, na których prowadzona była hodowla klaczy. Pierwszy raz pojawia się w zapisach z roku 1330 jako „Cobilepole”. Od roku 1562 do1945 Kobylepole było majątkiem rodziny Mycielskich.W roku 1872 na tym terenie, z inicjatywy Władysława hrabiego Mycielskiego, powstał pierwszy w Poznaniu browar produkujący na skalę przemysłową. Złocisty trunek powstawał w oparciu o lokalny jęczmień i kobylepolską wodę.Od roku 1902 ze stacji wąskotorowej Kobylepole odbywały się kursy przez Środę Wielkopolską do Zaniemyśla. Służyła ona pierwotnie do transportu płodów rolnych, jednak od samego początku odbywał się również ruch osobowy. W roku 1968 zakończono eksploatację linii, której rozbiórkę rozpoczęto w 1973 roku.Kobylepole włączono w granice miasta w roku 1942. W 1940 roku wybudowano mieszkania dla kolejarzy oraz ich rodzin. Powstała wtedy ulica Żelazna – nazwa od kolei żelaznej.W roku 1988 w jego sąsiedztwie wybudowano Osiedle Przemysława. Później powstało oś.Folwarczna.Kobylepole posiada Szkołę Podstawową oraz Przedszkole nr.68. W sferze duchowej Parafię Wniebowzięcia NMP. Gastronomicznie kilka sklepików osiedlowych. Kubaturę w wiekszości stanowią bloki mieszkalne, budownictwo jednorodzinne stanowi 20 % osiedla.

Największymi atrakcjami są niewątpliwie stawy ; Olszak, Browarny ,znajdujące w granicach Kobylepola. Stanowią część kompleksu wodnego stawów antonińskich.

Głowna atrakcja Osiedla AZK

Browarna Przystań

Browarna Przystań

Browarna Przystań to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Poznania, którego tradycja i pasja sięgają już wielu lat. Lokal powstał z marzeń o tym, by tworzyć niezapomniane wrażenia dla Gości. Lokal to również doskonałe miejsce na organizację przyjęć, imprez okolicznościowych czy eventów firmowych.

Jeżeli jesteście świadkami interesujących wydarzeń lub posiadacie ciekawe informacje którymi chcecie się podzielić lub poinformować o tym redakcję – uprzejmie prosimy o kontakt  lub wysłanie informacji w postaci tekstów, zdjęć,  nagrań audio lub wideo pod adres e-mail: info@razemwpolsce.org

WESPRZEĆ REDAKCJĘ

Dołącz i pozostań z nami na portalu i w naszych mediach

Nasz telegram-kanał zawsze dostarczy do Ciebie najistotniesze informacje z twojej okolicy i nie tylko

https://t.me/razempl

 

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.