Яна Довгань

30.07.2022

«Дитячі» закони Польщі, про які варто знати батькам

Діти | Польща

Джерело: shoppingpl.com

Почнемо з того, що польське і українське законодавство відносно прав дітей досить суттєво різняться, так само, як різниця і ставлення до дітей в Україні та Польщі.

Українське законодавство у сфері прав дитини певною мірою є декларативним (тобто воно приписано в законах, але не дотримується реально), а рівень дотримання прав дитини в Україні відповідно до міжнародних стандартів – досить низький.

«Ні, ти уявляєш, сьогодні бачила, як малий закатив істерику просто посеред магазину, так його мамаша-полька замість того, аби тріснути його по жопі і піти далі всілась з ним на підлогу і чекала поки він заспокоїться, а потім ще й обіймати почала. Нє, ну нормально?!», – розповідає в транспорті одна українка іншій.

Так, це нормально. Бо якби польська мама вдарила в магазині чи будь-де свою дитину, на неї б заявили до поліції і в кращому випадку б змусили платити штраф, а в гіршому б позбавили батьківських прав.

Для українських мам більшість польських законів, які стосуються дітей, незрозумілі, або дивні, та це не звільняє від їх обов’язкового виконання! Тому давайте розбиратись в основних з них.

З якого віку можна залишати вдома дитину саму?

Звернімося до польських законів: В Art. 106. KW сказано:

“Той, хто здійсює опіку або нагляд за малолітньою дитиною віком до 7 років або іншою особою, яка не може самостійно розпізнати і захистити себе від небезпеки, і допускає її перебування в обставинах небезпечних для здоров’я людини, може бути оштрафований”.

Іншими словами: якщо ви відповідаєте за дитину і залишаєте її в місці чи при обставинах, які небезпечні для її здоров’я, вас можуть оштрафувати.

Інша стаття цивільного кодексу говорить: “Неповнолітній, який не досяг віку 13 років, не не несе відповідальності за спричинену шкоду”.

Таким чином, залежно від трактування законів, можна залишати вдома самих дітей від 7 років або від 13 років.

Обставини бувають різні. Інколи батьки змушені залишати дитину, яка вже є відносно самостійною, на короткий час вдома саму. Важливо провести з дитиною розмову про правила безпеки. Батьки мають усвідомлювати відповідальність, в тому числі перед законом, за можливі наслідки перебування малолітньої дитини без нагляду. Окрім того, пам’ятайте, що якщо дитина травмується в той час, коли вас не було вдома, вас очікує суворе покарання. Якщо ви були поряд, не догледіли і з дитиною щось сталось, то лікар, до якого ви звернулись, аби допомогти дитині, обов’язково звернеться до поліції і заявить про вашу недбалість.

реклама

Дитячі авто крісла в Польщі

В Польщі діти в автомобілях повинні сидіти в спеціальних автокріслах або бустерах. Обов’язок перевозити дитину в автокріслі не поширюється на таксі. Тому труднощів з замовленням таксі, якщо ви з дитиною, не виникає.

Автокрісло дозволено не використовувати в таких випадках:

  1. Коли дитина має заключення від лікаря, що стан її здоров’я не дозволяє використовувати автокрісло.
  2. Діти зростом більше 135 см, якщо через вагу неможливо підібрати відповідне крісло. Більшість виробників створюють автокрісла розраховані на вагу до 36 кг. Хоча крісла розраховані на вагу до 50 кг теж доступні в продажу. 
  3. Якщо у вас троє дітей і в автомобілі недостатньо місця для встановлення автокрісла для кожної дитини, дозволено перевозити одну дитину віком від 3 років без автокрісла.

В польському Законі про дорожній рух не вказано з якого віку дитину можна возити без авто крісла, натомість вказано ріст – 150 см. Якщо дитина досягла цього зросту, вона може їздити в автомобілі без автокрісла чи бустера. Раніше правила передбачали звільнення від обов’язку перевезення в автокріслах дітей від 12 років.

Зверніть увагу! Залишати дитину чи собаку в закритому автомобілі влітку дуже небезпечно і вкрай безвідповідально. За це вам може загрожувати навіть до 5 років позбавлення волі. Відповідно до ст. 160 Кримінального кодексу Польщі передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 місяців до 5 років за нараження на небезпеку, яка загрожує життю або несе тяжку шкоду здоров’ю. У кращому випадку на порушника чекає штраф у розмірі 500 злотих.

І що вкрай важливо: польське законодавство дозволяє розбити вікно автомобіля, коли ми бачимо замкнену дитину або собаку в машині і їхньому здоров’ю чи життю загрожує небезпека. Закон дозволяє самостійно розбити шибу, однак, якщо поблизу знаходиться поліція або муніципальна охорона, ви можете їх повідомити, щоб вони безпечно розбили скло і дістали дитину чи тварину. Відповідальності за нанесену матеріальну шкоду людина, яка рятує, не несе.

Чи може дитина сама ходити до школи і зі школи?

Відповідь на це питання дає Кодекс адміністративних правопорушень та Закон про дорожній рух. У статті 43 Закону про дорожній рух зазначено: «Дитина віком до 7 років може користуватися дорогою лише під наглядом особи, яка досягла 10-річного віку. Це не стосується доріг в межах двору проживання».

Тож якщо вашій дитині виповнилося 7 років, повернення додому самостійно буде легальним. Однак, до 7-го дня народження, дитина повинна бути в супроводі опікуна, якому не менше 10 років.

В іншому випадку законні опікуни чи батьки можуть бути покарані. У статті 106 Кодексу зазначено: «Той, хто зобов’язаний доглядати або наглядати за неповнолітньою особою віком до 7 років або іншою особою, яка не в змозі розпізнати небезпеку чи захиститися від неї, дозволяє їй перебувати в обставинах, небезпечних для здоров’я людини може бути притягнений до відповідальності»

Перехід вулиці у Польщі кваліфікується як «перебування в обставинах, небезпечних для здоров’я людей».

Однак! Для безпеки учнів багато шкіл визначають у своїх статутах вік, до якого дітей повинні забирати дорослі – батьки або інші особи, зазначені в письмовій згоді, наприклад бабуся, дідусь, дядько, тітка тощо. 

Вікове обмеження може бути вищим або нижчим залежно від внутрішніх рішень, прийнятих педагогічною радою та керівником даного закладу, зазвичай це 10 років.

Батьки повинні подати відповідну заяву до секретаріату – письмову згоду, щоб дитина могла сама повертатися зі школи після уроків або гуртків.

Якщо Ви хочете, щоб молодші діти поверталися зі школи під опікою своїх старших братів і сестер (які є неповнолітніми), також потрібне надати письмову декларацію.

реклама

реклама

реклама

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.